Severní Amerika

 

Celý kontinent se táhne od severu k jihu v délce přes 15 000 km. Západ kontinentu je omýván Tichým oceánem, východní část Atlantským a sever Severním ledovým oceánem. Pobřeží Ameriky je dlouhé 104 300 km a vyznačuje se značnou členitostí s množstvím ostrovů a poloostrovů.

Rozloha amerického kontinentu činí 42,2 mil. km2, z toho na Severní Ameriku připadá 24,4 mil. km2 a na Jižní Ameriku 17,8 mil. km2. V celé Americe v současnosti žije téměř 900 milionů obyvatel (v Severní Americe 519 mil. a v Jižní 377 mil.).

Kontinent byl pojmenován po italském mořeplavci Amerigu Vespucim, který se koncem 15. století účastnil Kolumbových výprav.

Z kulturně historického i hospodářského hlediska je často používané rozdělení na Severní Ameriku a Latinskou Ameriku.

 

Přírodní podmínky

Jádro severoamerického kontinentu tvoří starý laurentinský štít. Severní Amerika leží na Severoamerické litosférické desce. Při jejím západním pobřeží probíhá konvergentní rozhraní s deskou Pacifickou, která se pod ni podsouvá. V místě podsouvání vznikl hlubokooceánský příkop a na pevnině pohoří Kordillery. Horské pásmo Kordiller bylo vyvrásněno na přelomu druhohor a třetihor. Základní pásma (Pobřežní hory, systém Velkého kalifornského údolí, Sierra Nevada, pásmo pánví, plošin a hřbetů a Skalnaté hory.

Vzájemné tření Pacifické a Severoamerické desky způsobuje častá zemětřesení ohrožující oblast Los Angeles a San Franciska.

Na východě USA leží staré horské pásmo Appalačského pohoří.

Největší řekou Severní Ameriky je čtvrtá nejdelší řeka světa Mississippi, která společně se svým přítokem Missouri dosahuje délky 6 212 km a plochy povodí 3 250 000 km2. Největšími americkými jezery jsou Velká jezera, soustava pěti vzájemně spojených sladkovodních jezer na hranici USA a Kanady. Největší jezero soustavy - Hořejší jezero má rozlohu 82 414 km2.

 

Sociálně-ekonomické podmínky

Angloamerický makroregion představuje hospodářsky nejvýznamnější oblast světa. Spojené státy zaujímají ve světě mimořádné postavení. Na USA připadá 28 % světové průmyslové výroby, 18 % zemědělské produkce a 20 % světového obchodu. Také Kanada patří k nejvyspělejším zemí světa s výkonným průmyslem, moderním zemědělstvím a významnou těžbou nerostných surovin.

Oba severoamerické státy mají pestrou skladbu obyvatelstva s charakteristickou rasovou, národnostní i náboženskou různorodostí. Obyvatelstvo Kanady tvoří Anglokanaďané, Frankokanaďané, potomci původních Indiánů a také Inuité. Obyvatelstvu Spojených států dominují běloši evropského původu, Afroameričané a Hispanoameričané.

 

Zdroj: Maturitní otázky-Zeměpis