Jižní Amerika

 

Latinská Amerika se rozkládá na ploše 20,6 mil. km2. Poet obyvatel převyšuje 560 milionů. Západ Latinské Ameriky tvoří pobřeží Tichého oceánu a východ pobřeží Atlantského oceánu. Zejména Španělé a Portugalci výrazně ovlivnili kulturní, jazykovou a náboženskou strukturu. V některých menších, většinou ostrovních zemích se stala úředním jazykem v souvislosti s koloniální minulostí např. angličtina, francouzština nebo nizozemština.

 

Přírodní podmínky

Podél západního pobřeží jižní Ameriky se vyvrásnilo pásemné pohoří Andy. Nejvyšší horou je Aconcagua (6959 m n. m.). Makroregion se vyznačuje intenzivní sopečnou činností. V Andách se nachází 40 vyhaslých a 55 činných sopek. Nejvyšší činnou sopkou je severochilská Guallatiri, k dalším známým sopkám Jižní Ameriky patří např. Cotopaxi, Citlaltépetl, Popocatépetl.

Kromě vysokých pohoří a sopečných kuželů se na území regionu rozprostírají rozsáhlé nížiny - Orinocká, Amazonská a Laplatská.

 

Celé území  je z větší části odvodňováno do Atlantského oceánu, kam také ústí nejdelší řeky, Amazonka, Paraná a Orinoko. Světové prvenství drží Amazonka v délce toku (7 025 km), ploše povodí (7,17 mil. km2). Paraná je dlouhá 3 900 km.

 

K největším jezerům patří tektonická jezera Střední Ameriky-Nicaragua a Managua, dále tektonické jezero Titicata.

 

Z hlediska klimatu převažuje tropické a subtropické podnebí. Suché klima je podmíněno studeným Peruánským proudem.

 

Oblast vlhkých tropů zaujímá Amazonie, nejrozsáhlejší světové plochy tropických lesů (7 mil. km2).

Nejúrodnější částí Latinské Ameriky jsou úrodné černozemní stepi (pampy) v Laplatské nížině).

 

Zásoby ropy a zemního plynu jsou těženy v Mexiku, Venezuele, Ekvádoru  a Brazílii. Stříbro v Mexiku, měď v Chile a bauxit na Jamajce.

 

Obyvatelstvo

Míšenci (mestici, mulati a zambové), kteří tvoří více než polovinu veškerého obyvatelstva makroregionu. nejpočetnější skupinou míšenců jsou mestici, převládající v Mexiku, Kolumbii, Venezuele a ve většině zemí Střední Ameriky. Běloši se na skladbě latinskoamerického obyvatelstva podílí zhruba z jedné třetiny. Původní indiánské obyvatelstvo tvoří asi desetinu celkové populace Latinské Ameriky (Ekádor, Peru, Bolívie).

 

Obyvatelstvo Latinské Ameriky je rozmístěno velmi nerovnoměrně. Vysoké procento obyvatel obývá nadmořské výšky nad 2 000m n. m. Nejvýše položené město světa Lorinpongo v Bolívii leží ve výšce 5 300 m n. m.

Typickým rysem je vysoký přirozený přírůstek obyvatelstva.

Největší městské aglomerace dosahují až 25 milionů obyvatel (Ciudad de Mexiko).K největším světovým aglomeracím náleží Sao Paulo, Rio de Janeiro a Buenos Aires.

 

Negativem mnoha zemí je vysoká zadluženost. Hlavním průmyslovým odvětvím je zpracovatelský průmysl. K hlavním oborům se řadí strojírenství - výroba automobilů v Brazílii a Mexiku, potravinářský průmysl, chemický a textilní průmysl.

 

Zemědělství se orientuje hlavně na rostlinnou produkci. Latinská Amerika dosahuje světového významu v pěstování a exportu banánů a cukrové třtiny. Brazílie a Kolumbie jsou hlavními producenty a vývozci kávy.

V živočišné výrobě vyniká zejména Brazílie svým extenzivním chovem skotu, v Argentině a Uruguayi je rozvinut moderní chov dobytka. Chile a Peru se značnou měrou podílejí na světovém rybolovu.

 

Státy JA

Sever Jižní Ameriky:

Venezuela-rozsáhlá těžba nerostných surovin a jejich průmyslové zpracování. Venezuela dnes patří k největším světovým těžařům ropy a zemního plynu.

 

Guyana-v minulosti britská kolonie, dnes prezidentská republika v rámci Commonwealthu. Území státu obývá přes 760 tisíc lidí.

 

Surinam-je prezidentskou republikou, která byla až do roku 1975 kolonií Nizozemska.

 

Trinidad a Tobago-hospodářství je založeno na těžbě ropy a zemního plynu.

 

Andské země:

Bolívie-je nejchudší z jihoamerických států. Hlavním exportním produktem zemědělství je sója. Ekonomickým jádrem Bolívie je La Paz, nejvýše položené hlavní město světa.

 

Ekvádor-důležitou roli sehrává rybolov.

 

Chile-patří k ekonomicky nejpokročilejším zemím andské oblasti. Zajišťuje 20 % světové těžby mědi.

 

Kolumbie-je světovým producentem kávy, banánů a koky.

 

Peru-klíčovým odvětvím je těžba nerostných surovin, zejména stříbra, mědi, zinku a olova.

 

Brazílie-je největším a nejlidnatějším státem Latinské Ameriky. V hydroelektrárnách se vyrábí více než 90% elektrické energie. Elektrárna Itaipů na řece Paraná je největší vodní elektrárnou světa. Úředním jazykem je portugalština. Asi 90 % obyvatel vyznává římskokatolické náboženství. Brazílie je federativní republikou.

 

Laplatské země:

Argentina-nejvyšší vrchol Latinské Ameriky Aconcagua. Asi 97 % populace tvoří potomci evropských přistěhovalců. Úředním jazykem je španělština. Hlavním městem je Buenos Aires.

 

Uruguay-je středně rozvinutou zemí specializovanou na zemědělství.

 

Paraguay-výraznou převahou dominují míšenci, zejména mestici. nejdůležitější složkou vývozu představují zemědělské produkty (čaj maté, maso, kůže a sója). 

 

Zdroj: Maturitní otázky-Zeměpis